تبلیغات
☂ راز باران☂ - از مقالات دکتر شیری

☂ راز باران☂

راز باران این است، که زمینی ست ولی، آسمانی شده است، و به امداد زمین می آید...

درباره من
من لیسانس علوم تربیتی ام و تمام سعی و تلاشم و تمام آرزوم داشتن یه جامعه خوب با مردم فهیم هست،اینجا تمام یافته هام از زندگی رو مینویسم و چیزایی که با تحقیق بهشون رسیدم.انشالا هرکسی فکر کنه و یه قدمی برداره،به امید اون روز که ایران ما جزو کشورای صنعتی و پیشرفته با مردم فهیم باشه.....بیایم بیشتر فکر کنیم روی زندگی...به امید کشوری همیشه آباد....
نویسنده : باران
تاریخ : 1393/02/5 03:54 ب.ظ
از مقالات دکتر شیری خیلی استفاده کردم
اینم یکی از مقالات ایشون که خیلی کامل بود:

نکته مهمی که ذهن خیلی‌ از دختر خانم‌ها را درگیر کرده این است که با وجود شایستگی، شرایط ازدواج شان مهیا نمی شود

 کسی سراغ من نمی‌آید!

طرح موضوع: نکته مهمی که ذهن خیلی‌ از دختر خانم‌ها را درگیر کرده این است که:«من میخواهم ازدواج کنم، شرایط و ویژگی‌های خوبی هم دارم. اما کسی سراغ من نمی‌آید!»  

پاسخ و تحلیل: در جواب باید گفت، بخشی از این بحث به شرایط اجتماعی فعلی‌مان مرتبط است. اینکه بزرگ ترین گروه سنی کشور، جوان های  ۲۵-۳۰ هستند و دخترانی که میخواهند ازدواج کنند در همین گروه سنی هستند. از طرفی میل به ازدواج در پسرهای این گروه سنی پایین است. الان خیلی محتمل‌تر است که یک پسر ۲۷ ساله ازدواج نکرده باشد تا ۲۰ سال پیش. چون یک طرف قضیه ازدواج پسرها هستند، با تحلیل وضعیت آنها میتوان نتیجه گرفت که چه اتفاقی برای دخترها می افتد. پسرها کمتر ازدواج میکنند، چون فشار اجتماعی ازدواجکردن  روی آنها کمتر شده است. برای اینکه به نتیجه مشخصی برسیم، اجازه بدهید بحثمان را روی یک دختر از قشر متوسط جامعه متمرکز کنیم که از نظر ظاهری معمولی  است و تحصیلاتش را هم پشت سر گذاشته و حالا میخواهد ازدواج کند، و ببینیم برای این کار چه چالش هایی پیش رو دارد.

۱- محل درست دیده شدن را بررسی کنیم : دانشگاه / محل اشتغال /

قبلا ها کسانی بودند در خانواده ها که کارشان معرفی دختر پسرهای مناسب فامیل و آشنا به هم بود و این ار را با اجازه ووالدین انجام میدادند اما این موضوع در این دورهن و زمونه هم کمتر شده هم دخترهای تحصیل کرده نسبت بهش حس خوبی ندارند ، نتیجتا سهم خود آدمها در یافتن همسر مناسبشون بیشتر میشود

 • اولین محلی که دختران در حال تحصیل مورد توج پسران قرار میگیرند دانشگاه است  اما من خیلی آنرا توصیه نمیکنم . چون محل تحصیل اقتضایش آزمون و خطاست. یعنی از آدمها در محل تحصیل جدیت کمتری برای ازدواج انتظار میرود. تجربه ازدواجهای دانشجویی که در کشور نیز مدتی باب شد خیلی دلچسب از آب درنیامد . ولی اینکه یک سری ارتباطهایی در انتهای تحصیلی به سمت ازدواج برود طبیعی است

محلهایی که احتمال یافتن همسر  مناسب بالاتر  است  ، جاهایی هستند که شباهتهای بیشتری وجود دارد.

 • دومین جا محل کار است .دختر تحصیل کرده با اشتغال بیشتر دیده میشود. آدمهایی که در آن مکانها هستند، چه خودشان و چه اطرافیانشان  ( برادر ، برادر زاده …) کاندیدهای بهتری هستند برای ازدواج. بالاخره شایستگی آدم یک جایی باید دیده شود و یکی از این جاها محل کار است.  .
 • سومین جایی که حضور در آنها ضرورت دارد، حلقه های ارتباطی communication rings  ست. منظور گروه های اجتماعی در بیرون از محل کار است. مثلا بچه های دبیرستان یا فارغ التحصیلان فلان جا. البته در جامعه فعلی ما مفهومی به نام «باشگاه club » در کشورمان نداریم. کلاب، NGO نیست و قرار نیست کار کرد اجتماعی داشته باشد . کلاب فقط یک گروهی است که صرفا دور هم هستند. مثلا یک چیزی مثل انجمن شعر خیلی خوب است. ما در کشوری زندگی میکنیم که ارتباطهای کوچه و خیابانی و مهمانی را نهی میکنیم اما هیچ جای دیگر را هم نداریم که بچه ها به صورت معقول همدیگر را ببینند. ما در جایگاه معقولش می توانیم حداقل برای طبقه تحصیلکرده چنین محیط هایی را فراهم کنیم. نکته اینکه در گذشته و در قشرهای دیگر جامعه سیستم های دیگری به صورت خودبه خود عمل می کنند که برای این قشر کارایی ندارند.  منظور من خاله و عمه و بزرگ‌ترهای خانواده هاست. خطر این است که این آدمها برای طبقه های تحصیلکرده تر فعال نیستند. یعنی نتوانسته‌ایم سیستم سنتی برای این طبقه تعریف کنیم. ما در طبقات متوسط جامعه یک سری افراد معرفی‌کنننده داریم که در مجموع عملکرد خوبی هم دارند. از طرفی، بنگاه‌های ازدواج در ایران که تلاش داشتند این خلا را پر کنند هم موفق نبودند. ولی یک نگاه می‌گوید وجود این بنگاه ها بهتر از نبودشان است. چون اگر قرار باشد من در ۲۵-۲۶ سالگی هیچ کجا دیده نشوم، حاضرم این ریسک را قبول کنم و در یک موسسه پروفایل باز کنم. در اسیب شناسی این بنگاه ها باید گفت، فلسفه وجودی شان خیلی خوب است ولی در عمل میبینی که تبدیل به چیزهای دیگری میشوند. مشکلی که ناشی از این است که جامعه هر چیز ولو مدرن  را به چیز ی که خودش میخواهد تبدیل میکند. به قول دکتر اثنی عشری : جامعه توسعه نیافته در توسعه نیافتگی‌اش توسعه یافته است! لذا میبینید که علیرغم نیت خوب دارندگان بنگاههای ازدواج ، جامعه توسعه نیافته  این نهاد را تبدیل به محل دوست یابی و …میکند که بالاخره در یک جامعه اسلامی خیلی مطلوب نمیباشد .

۲-خوب دیده شدن:

نکته کلیدی  این است که تو ،  هم باید دیده شوی که بالاتر بحث کردیم هم  باید درست دیده شوی. خوب دیده شوی. باید به ظاهرت  بی توجه نباشی  آیا منظورم بزک دوزک و…است ؟ نه بلکه اراستگی متناسب با سیستم ارزشی خودت است . حتی اگر اهل حجاب کامل و پوشش چادر  هم باشی باید خوب این حجاب را رعایت کنی اما  تمیز و مرتب و آراسته  دیده شوی. خوب دیده شدن هم در مورد ظاهر است، هم در مورد رفتار.

پسر را نترسانید

 بعضی دخترها هستند با مطالعه  کتابهای ارتباط و ازدواج  و شرکت در برخی کلاسهای مهارتهای ارتباطی ، خیلی چیزها را میدانند ولی  کم کم نقاب همه‌چیزفهمی میزند، چیزی که باعث ترس پسرهای اطراف شان میشود. اصلا بحث این نیست که پسر دنبال دختر بیعرضه میگردد. نکته این است که شما میتوانی باعرضه باشی ولی مردم  را نترسانی. مشکلی که در دخترهای تحصیل کرده با عرضه داریم این است که به موقع نمی‌توانند از موقعیت کاری و تحصیلی خود   تغییر کنند به یک همراه عاطفی خوب emotional partner   این سوییچ کردن بسیار مهم است و دخترانی که همیشه قدرتهای خود را به رخ میکشند  همانقدر خنده دار و تاسف بار است که یک دکتر موفق در بیمارستان و مطب ،  بخواهد در مسائل عاطفی هم از موضع قدرتو فهم پزشکی اش صحبت کند. چون دکترها خیلی به قدرت متصلند ! مردم در همه جای دنیا بهشون احترام میگذارند و در جایگاهی رفیع مینشانندشان اما اگر این حس مردم با حس تواضع طبیب همراه نشود رفتاری خطرناک درست میکند .

البته همینجا تاکید می کنم، ما با قدرتمند بودن دختر که مشکلی نداریم، ولی در رابطه ای که با پسر دارد، پسر دوست دارد ناخدا باشد. تو نباید  قدرت نمایی کاری و تحصیلی ات را در جایی بیاوری که ارزشی ندارد و کاری  کنی که او حس بد بهش دست بدهد همسر شما میتواند ناخدای کشتی زندگیتان باشد و در عین حال شما محترم باشید و ملکه این درگاه  . یادمان باشد که مرد و زن با هم برابر نیستند، متفاوتند . نه متفاوت در عقل و روح بلکه در جسم و روان  و اگر این تفاوت در تصمیمات زندگی در نظر گرفته نشود ، اتفاقات تلخی رخ خواهد داد . اگر برگردیم به بحث خودمان همان دکتر، اگر بخواهد با همسرش از موضع قدرت حرف بزند خیلی مسخره است، همین قاعده را می توانیم ببریم به ارتباط یک زن قدرتمند با همسرش! این سوئیچ کردن یک بازی روانی است که من بتوانم آگاهانه وارد یک رابطه عاطفی معقول شوم. مردها دختر قدرتمند را دوست دارند، ولی برای ازدواج  با او تردید می‌کنند.

از طرفی دیگر، گاهی دختری زیادی خودش را ضعیف و وابسته نشان می دهد که این هم همان بی‌تعادلی است. آدمها  را  نباید ترساند. ترساندن مرد اینطور است: آرامشش را  بگیری، جلوی پیشرفتش را بگیری و با او لذت نبری . مردها با زنی ازدواج میکنند که هم با او لذت ببرند هم پیشرفت کنند و هم آرامش داشته باشند. اینpassword  برای تمام مردهای دنیاست!

***

خلاصه اینکه، اگر من  در زمین بازی مناسبی باشم و خوب هم دیده شوم و باز هم در معرض انتخاب پسرها قرار نگیرم اینجا دیگر میشود بررسی کرد که چرا کسی سراغ من نمی آید. اما اگر خودم را در این جایگاه نگذاشته ام، حق ندارم دنبال دلایل تخیلی بگردم. یادتان باشد که بهترین مرد روی زمین هم ابتدا شما را میبیند و بعد تصمیم میگیرد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
جستجو در وبلاگ
ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

 • کل بازدید:
 • بازدید امروز :
 • یازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل مطالب :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


دکتر ابراهیم میثاق:


کاملترین مرجع دانلود برنامه های دکتر ابراهیم میثاق

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
http://sabastore.net/product.php?id=47